Dolegliwości stawów

Dolegliwości stawów

Dolegliwości związane ze stawami, w szczególności ból stawów, dotyczą około 30% populacji. Dominującą przyczyną dolegliwości stawowych jest choroba zwyrodnieniowa stawów, która ze względu na postępującą z wiekiem naturalną degenerację chrząstki stawowej daje o sobie znać już po 40. roku życia.

Charakter dolegliwości stawowych

Wyróżniamy dwa rodzaje bólu, które pozwalają dalej ocenić przyczynę dolegliwości stawowych:

Ból mechaniczny – pojawia się przy wykonywaniu danej czynności, wywołany jest przez wprawienie stawu w ruch – ból nie pojawia się w stanie spoczynku. Jego przyczyną jest zazwyczaj uraz, np. w trakcie aktywności fizycznej.

Ból zapalny – występuje niezależnie od wykonywanej czynności, nasila się nad ranem, a nawet w trakcie snu. Jego przyczyną jest stan zapalny towarzyszący niektórym chorobom stawów.

Objawy dolegliwości stawowych

Niektóre objawy dolegliwości stawowych są wspólne dla wielu stanów chorobowych.
Do charakterystycznych objawów zalicza się:

Te i inne objawy (poszczególne jednostki chorobowe cechują także dodatkowe symptomy) mogą towarzyszyć takim schorzeniom jak:

Ból stawów nie musi oznaczać choroby

Należy mieć świadomość, że pojawienie się któregoś z wyżej wymienionych objawów nie musi świadczyć o poważnej dolegliwości stawowej. Ból i sztywnienie, obrzęk, zmniejszona ruchomość może być związane z urazami takimi jak:

Kiedy wybrać się do lekarza?

Pamiętaj, że nie powinno się ignorować zmian, które trwają długo lub pojawiają się bez znanej dla Ciebie przyczyny. Jeżeli ból nasila się, rano masz problem ze sztywnieniem stawów, a oprócz bólu występują objawy takie jak gorączka, spadek masy ciała, utrata apetytu czy inne – skontaktuj się z lekarzem, który wykona dokładne badanie i zaleci stosowną terapię.

Sprawdź również: